در اول بحثم سوالی را برای شما مطرح می کنم :
آیا کسی که از او گناهی سر زند ، شما می توانید او را برای پیشبرد هدفتان ، انتخاب کنید ؟ آیا به او اعتماد خواهی کرد ؟
مسلما جواب شما منفی است . و خواهید گفت که چنین شخصی صلاحیت ندارد در رأس امور ما قرار بگیرد .
بلی ، شما آن شخصی را انتخاب می کنید که عدالت در وجود او موج زند تا به او اعتماد کنید . و شخص مورد اعتماد هم باید دارای شرایطی باشد که عدالت او را ثابت کند .
حال برمی گردیم به اصل مطلب : و آن این است که امامی که امور مسلمین را بر گردن می گیرد باید عادل باشد و دلیل هم بر عادل بودن خود داشته باشد . 
ما باید دلیل شرط عدالت را در امام علیه السلام را در تعریف امام و امامت جستجو کنیم . یکی از آن دلیل این است که اقتضای مقام امام و امامت این است که باید عدالت در او وجود داشته باشد . امام رضا علیه السلام فرمود : « امامت خلافت الهى، جانشینى رسول خدا ـ صلى‏اللّه علیه وآله ـ، مقام امیرالمؤمنین و یادگار حسن و حسین ـ علیهماالسلام ـ مى‏باشد ».با توجه به این حدیثی که از امام رضا علیه السلام بیان شد . معلوم است که آن کسی که خلافت الهی را به دوش می کشد و جانشینی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم را بر عهده می گیرد باید مثل خود پیامبر باشد ، یعنی عادل بوده و زندگیش پر از عدالت باشد .
امامت زمام دین است و همچنین مایه نظام مسلمین می باشد . امام نمی تواند بدون داشتن عدالت ، زمامدار دین باشد ، امام نمی تواند ، بدون عدالت مسئولیت های بزرگی که بر عهده اش گذاشته شده است آن را انجام دهد .
دلیل دیگری را که می تواند برای عدالت امام ذکر کرد این است که امامت مقامی است که خداوند متعال آن را بعد از مقام نبوت به یکی از پیامبر خود به نام ابراهیم علیه السلام عطا فرمود . که آیه از سوره بقره نیز به آن اشاره دارد .
دلیل عقلی نیز بیانگر این است که امام باید از هر ظلمی معصوم باشد ، زیرا امامی که معصوم نباشد نمی تواند به هدف خود برسد هدفی مهمی که امام آن را به عهده دارد و آن عبارتست از عینیت بخشیدن به شریعت الهی در جامعه . 
با این وصف ، هر گاه رهبر و امام جامعه ، مرد نمونه بوده و دارای پرونده روشن و پاک باشد و هیچ گونه گناه و لغزشی از او  دیده نشده باشد ، امامت در او تحقق پیدا می کند و در این صورت پیروی از او برای هر انسانی واجب می باشد .
برچسب ها: شرط، عدالت، امامت، عادل، اعتماد، مقام، خلافت، جانشینی، مسلمین،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 26 دی 1390 | توسط : علی قربانی