برای این که مقام ارزشمند و والای امامت را درک کنیم به گوشه ای از فرمایشات حضرت امام علی بن موسی الرضا توجه می کنیم .

امام رضا علیه السلام می فرماید : 

« قدر امامت جلیل‏تر ، شأن آن بزرگ‏تر ، جایگاهش بلندتر ، مكانش منیع‏تر ، ژرفاى آن عمیق‏تر از آن است كه مردم با عقل خود به آن برسند ، یا با انتخاب خویش امامى را نصب كنند . به راستى امامت مقامى است كه خداوند متعال آن را بعد از مقام نبوت و خلیل‏اللهى در مرحله سوم به ابراهیم خلیل اختصاص داد و فضیلتى است كه او را به آن شرفیاب نمود و به وسیله آن نامش را بلند آوازه قرار داد .


از این سخن گرانبهای امام می فهمیم که : عقل انسان توانایی آن را ندارد که مقام شامخ امامت را که مقامی بس بزرگ تر است درک نماید همچین شأن و جایگاه امامت در مرتبه أی قرار دارد که عقل با توانایی و کششی که دارد از درک آن عاجز می باشد به همین جهت مردم نمی توانند امامی را نصب و یا او را از امامت خلع کنند .

امامت مقام پیامبران خدا ، میراث اوصیای الهی ، خلافت الهى ، جانشینى حضرت ختمی مرتبت ، محمد مصطفی صلی ‏اللّه علیه وآله و همچنین مقام حضرت علی علیه السلام و یادگار حسن و حسین ـ علیهماالسلام ـ مى‏باشد .

امامت زمام دین است و مایه نظام مسلمین می باشد . و در امامت صلاح دنیا و عزتمندى مؤمنان وجود دارد . امامت سبب كامل شدن نماز و اعمال انسان  است و زكات در راه خدا و روزه و حج و جهاد به وسیلة آن به حد اعلای آن می رسد . امام است كه حلال خدا را حلال و حرام او را حرام مى‏كند و آن را در روی زمین به مرحلة اجرا می گذارد و حدود الهى به وسیلة ایشان بر پا می شود . امام علیه السلام به خاطر ارتباطی که با خالق هستی دارد و با الهام از او و همچنین با بیان حكمت‏آمیز و اندرزهاى نیكو و دلیل‏هاى رسا ، مردم را  به سوى پروردگار خویش دعوت مى‏كند ، و آنها از از ضلالت و گمراه نجات می دهد . و را ه حقیقت و حق را نشان می دهد . تا مردم را به حد کمال و سعادت برساند .


منبع : با اندکی تلخیص و تصرف در متن عبارت کتاب « عیون اخبارالرضا علیه‏السلام، ج 1، ص 196ـ197 » 


داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 19 دی 1390 | توسط : علی قربانی