یکی از ویژگی های امام معصوم عدالت است ، اگر امام عادل نباشد نمی تواند به وظایف و مسئولیت های خویش در جامعه عمل کند . در میان موضوعاتی که در مورد عدالت بحث می شود  ، عدالت اجتماعی دارای ویژگی های خاصی است . امام عادل می تواند جامعه را به سوی رستگاری سوق داده و افراد آن را از ورطه هلاکت نجات دهد .
عدالت امام در زمانی به طور کامل تحقق پیدا می کند که امام علیه السلام هر کاری را در جای خود انجام دهد و هر سخنی را در جای خود به کار برد و در رفتار و کردار خود دجار خطا و اشتباه نشود تا حقیقت را به مردم برساند و از منحرف شدن آنها جلوگیری نماید .

بنابراین، منظور از عدالت همان عصمت است که شیعه به آن قائل هستند . و علمای ما نیز درباره آن بحث و بررسی کردند . مرحوم لاهیجی عصمت را این گونه تعریف کرده است . عصمت چیزی است که مرادف با عدالت باشد .  

مرحوم مظفر اعتقاد شیعه را در مورد عصمت امام چنین بیان مى‏فرمایند : « ما معتقدیم كه امام همانند پیامبر باید از همه زشتى‏ها و گناهان ، چه ظاهرى و چه باطنى ، از كودكى تا بزرگ‏سالى ، چه عمدا و چه سهوا معصوم باشد ، همچنان‏كه باید از سهو و خطا و نسیان معصوم باشد.» .

پس عدالت دارای پنج معناست : عصمت ، ملکه نفسانی ای که تعدیل کننده تمامی صفات و افعال باشد ، همچنین ظلم نکردن به دیگران است ، ملکه نفسانی أی که امام را وادار به انجام واجبات و ترک گناه می کند و معنای پنجمی فعل واجب و ترک گناه می باشد . (1)

 

1 ـ على‏بن محمّد جرجانى، شرح‏المواقف، ج 8، ص 345.

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 12 دی 1390 | توسط : علی قربانی