در این پست در مورد کلمه ای سخن به میان می اوریم که این روزها در رسانه و در زبان بزرگان کشور مان از جمله رهبر معظم انقلاب زیاد شنیده می شود . و آن کلمه ، « بصیرت » است .

ابتدا بصیرت را از نظر لغوی و اصطلاحی بیان کرده و آیه ای از قرآن را در مقایسه با افراد با بصیرت و فاقد بصیرت بیان می کنیم  :

بصیرت در لغت به معنای عبرت ، ثبات در دین ، حجت در چیزی ، زیرکی و گواه و عقیده قلبی می باشد .
و در اصطلاح به معنای روشنایی و نور خاصی است که در اثر تبعیت از وحی و امامت در درون جان انسان پدید می آید .

کسانی که در وجودشان بصیرت ندارند آنها در واقع زندگی انسانی ندارند زیرا آنها در تاریکی و ظلمات زندگی می کنند و در واقع حقیقت را نمی بینند ، این گونه اشخاص مثل دیگر موجودات زنده از جمله درخت و سنگ و .. . هستند که وجود خارجی دارند اما درک واقعی از طبیعت و زندگی خود ندارند . 

قرآن کریم نیز افراد با بصیرت را با اشخاص فاقد بصیرت مقایسه می کند و در سوره انعام آیه 122 می فرماید : 

« أَوَ مَن كَانَ مَیْتًا فَأَحْیَیْنَاهُ وَجَعَلْنَا لَهُ نُورًا یَمْشِی بِهِ فِی النَّاسِ كَمَن مَّثَلُهُ فِی الظُّلُمَاتِ لَیْسَ بِخَارِجٍ مِّنْهَا كَذَلِكَ زُیِّنَ لِلْكَافِرِینَ مَا كَانُواْ یَعْمَلُونَ  »   یعنی  آیا کسی که مرده [دل] بود و زنده اش گردانیدیم و برای او نوری پدید آوردیم تا در پرتو آن، در میان مردم راه برود، چون کسی است که گویی گرفتار در تاریکیهاست و از آن بیرون آمدنی نیست؟ اینگونه برای کافران آنچه انجام میدادند زینت داده شده است.

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : پنجشنبه 16 دی 1389 | توسط : علی قربانی