در این پست به چند نمونه از دلایل عقلی بر وجوب نصب امام علیه السلام از طرف خداوند متعال می پردازیم :

1- هر علتی که سبب می شود پیامبری به پیامبری برسید و یا پیامبری مبعوث شود ، آن علت در نصب امام نیز وجود دارد ، زیرا وظیفه هر یک از امام و نبی در دین یکی است .

2- نصب امام علیه السلام در واجبات الهی لطف است و خداوند متعال واجب را ترک نمی کند .


3- امام علیه السلام باید معصوم باشد و معصوم را جزء خداوند متعال کسی دیگری نمی شناسد ، زیرا که خداوند متعال بر درون بندگان خود آگاهی دارد ، به همین خاطر وجوب نصب امام بر امت ، تکلیفی است که امت طاقت آن را ندارد .

4- آیات و احادیث فراوانی در لعن ظالمین و فاسقین وجود دارد به همین خاطر منصب عظمای امامت شایسته آنها نیست زیرا که آنها دارای عناد و تعصب هستند و هوای نفس در آنها اجازه نمی دهد که متوجه مقام بزرگ امامت شوند به همین خاطر این مقام به ظالمین و فاسقین نمی رسد . همانطوری که خداوند در قرآن به حضرت ابراهیم علیه السلام فرمود : « اِنّی جاعِلُكَ لِلنّاسِ اِماماً، قالَ وَ مِنْ ذُرِیَّتی قالَ لا یَنالُ عَهْدِی‌الظّالِمینَ »  .

5- خداوند متعال در بندگان خود قوای شهوت و غضب را خلق کرده است و حکمت الهی اقتضا دارد که تکلیفی بر عهده بندگان باشد تا عبث و بیهوده نباشد ، وقتی که تکلیف بر بندگان ثابت شد همان مواردی که در بعث نبی ذگر گردید در نصب امام نیر می آید ، در این صورت تکلیف جزء با نصب امام علیه السلام تمام نمی شود .

بقیه دلایل عقلی بر وجوب نصب امام علیه السلام را در پست دیگر به نگارش در می آوریم . انشاء الله   

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 12 دی 1389 | توسط : علی قربانی