برای اثبات ادعای خود چه کار می کنید ؟ اگر مظلوم واقع شوید انتظار تان از دیگران به خصوص از نزدیکان خود چیست ؟ اولین چیزی که به ذهن شریفتان خطور می کند چه چیز می تواند باشد .

اگر بخواهید ادعای خود را اثبات کنید باید یک دلیل داشته باشید که طرف مقابل را قانع سازید . قرآن نیز برای اثبات مدعای خود دلایلی زیاد ذکر کرده و حقانیت خود را ثابت نموده است .

حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها برای دفاع از همسر خود و در واقع دفاع از ولایت و امامت به آیه ای از قرآن تمسک نموده است .

یكى از معجزات حضرت صالح ، شتر و بچه آن شتر بود كه در قرآن معجزه و چگونگى برخورد قوم صالح با آن آمده است كه بخاطر كشتن ناقه صالح (علیه السلام ) خداوند متعال عذاب خود را بر آن قوم نازل نمود. (1)

وقتی که على (علیه السلام ) را مظلومانه و با ستم به مسجد بردند حضرت زهراء (علیها السلام ) وارد مسجد شد و فرمود:

« رها كنید پسر عموى مرا! قسم به آن خدایى كه محمد را به حق بر انگیخت ، اگر از وى دست بر ندارید، گیسوان خود را پریشان كرده ، و پیراهن رسول خدا را بر سرافكنده و در برابر خدا فریاد خواهم زد. یقین بدانید كه ناقه صالح در نزد خدا از من گرامى تر نبود، و بچه آن ناقه نیز از فرزندان من قدر و قیمتش زیادتر نبود» . (2) .

نتیجه ای که از بحث بدست می آید این است که برای اقامه دلیل باید منبعی قوی و محکم داشته باشیم و همواره محکم و استوار دفاع کنیم . تا حق مان ضایع و از بین نرود هر چند به ضرر جان و مال مان باشد . قرآن یکی از بهترین و مهم ترین منبع برای اثبات حق و حقیقت و دفاع از مظلوم است که هر آیه ای از آیات آن دلیل متقن و محکم است . 


 منبع : 

1- سوره اعراف آیه  77 و سوره شمس آیه 14

2- فرهنگ فاطمیه : ص 208 - 207 به نقل از نهج الحیاة .

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : سه شنبه 21 اردیبهشت 1389 | توسط : علی قربانی
نمایش نظرات 1 تا 30