در این پست نیز به مناسبت ایام فاطمیه در باره اشک مظلوم سخن می گوییم . اشک مظلومی که رحمت الهی را فرود می آورد .

روزى حضرت فاطمه (علیها السلام ) رو به حضرت على (علیه السلام ) نمود و گفت : اى اباالحسن ! من از پدرم شنیدم كه مى فرمود: اشك ، خشم خداوند را خاموش مى كند و قبر باغى از باغهاى بهشت نخواهد بود مگر هنگامى كه بنده از ترس خدا گریه كند و خداوند عزیز و جبار مى داند كه من با این اشكها از خوف خدا مى گریم .
  حضرت على (علیه السلام ) گریست ، فاطمه (علیها السلام ) از اشكهاى آن حضرت گرفته و بر چهره خود كشیده و گفت : اى اباالحسن ! اگرغمگینى در بین امت گریه كند خداوند آن امت را مورد بخشایش خود قرار مى دهد. پسر عمو! تو غمگین و محزونى و من اشك چشم تو را به صورت مىكشم تا مشمول رحمت خدا شوم . (1)


بعد از وفات رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) و پیش آمدن مشكلات و مصیبتها بر اهل بیت پیامبر فاطمه زهراء (علیها السلام ) همواره شال عزابر سربسته بود. از نظر جسمى روز به روز به تحلیل مى رفت و از فراق پدر گریان و قلبش سوزان بود. ساعتى بیهوش مى شد و ساعتى به هوش مى آمد گریه هاى آن حضرت بر پدرش قطع نمى شد.
منزل زهراء (علیها السلام ) از دو طرف در داشت یكى داخل مسجد باز مى شد و دیگرى در كوچه مجاور باب جبرئیل ، مردى كه در مواقع نماز به مسجد مى آمدند از جلوى درب خانه فاطمه (علیها السلام ) عبور مى كردند و صداى ناله آن حضرت را مى شنیدند و با خود مى گفتند: مگر چه شده كه یگانه دختر پیامبر این قدر نالان است ؟ مگر چه ظلمى بر او روا داشتند؟! این موضوع بر سران حكومت گران آمد. لذا افرادى خدمت امیرالمؤ منین على (علیه السلام ) رسیدند و از آن حضرت خواستند تا گریه و عزادارى فاطمه (علیها السلام ) را كنترل نماید یا شب گریه كند و یا روز، تا ما آرامش ‍ داشته باشیم .
حضرت امیر پس از سخنان آنان ، نزد فاطمه (علیها السلام ) آمد و فرمود: فاطمه جان ! گروهى آمده اند و مى گوید: به فاطمه بگو یا شب گریه كند یا روز!
فاطمه (علیها السلام ) جواب داد: اى اباالحسن ! چقدر اندك است ماندن من در میان مردم و چقدر نزدیك است زمان ، پنهان شدن من از جمعشان ... سوگند به خدا هرگز سكوت نمى كنم ، نه در شب و نه در روز، تا اینكه به پدرم رسول الله ملحق گردم . على (علیه السلام ) فرمود: هر طور دوست مى دارى عمل كن ، لذا آن حضرت جایگاهى را در بقیع بنام ((بیت الاحزان )) براى فاطمه درست كرد و حضرت فاطمه هر روز دست حسن و حسین (علیه السلام ) را مى گرفت و به آنجا مى رفت و به عزادارى مشغول مى شد و غروب آنها را به منزل باز مى گرداند. (2)

منابع  : 
1- فاطمه زهراء شادمانى دل پیامبر: ص 444 / به نقل از: الكوكب الدرى .
2-  فرهنگ سخنان فاطمه زهرا: ص 319 / به نقل از بحارالانوار: ج 43، ص 174، الكوكب الدرى : ج 1 ص 242.

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 13 اردیبهشت 1389 | توسط : علی قربانی
نمایش نظرات 1 تا 30