بنابر اعتقاد شیعیان، پس از رحلت حضرت محمد(صلی الله علیه وآله وسلم)، آن چه خداوند از مسلمانان و غیر مسلمانان خواسته، قبول "ولایت" علی(علیه السلام) و ائمه معصومین(علیهم السلام)است. در این خصوص اگر كسانی از روی عناد و لجبازی این خواست خداوند را نپذیرند، تسلیم خواست خداوند نشده اند و طبق آیات قرآن كافرند و جایگاهشان جهنم خواهد بود; اما گروهی كه به خاطر بی اطلاعی (و نه از روی عناد و لجبازی) اسلام یا ولایت ائمه را نپذیرفته اند، مستحق عذاب نخواهند بود. 
به همین جهت، كسی كه امامش را نشناسد و بمیرد، در روایات به كسی تشبیه شده است كه به مرگ جاهلیت مرده است، اما فرموده اند: "مقصود از جاهلیت، نادانی و بی اطلاعی نیست; بلكه مقصود جاهلیت كفر و عناد و نفاق است .

منبع : كلینی، كافی، جلد 2، ترجمه: جواد مصطفوی، تهران، انتشارات علمیه اسلامیه، ص 208.

در روایتی دیگر، امام صادق(علیه السلام) می فرمایند: 
"همانا اگر مردی شب ها را به عبادت به پا خیزد و روزها روزه بدارد و تمام اموالش را صدقه بدهد و در تمام عمرش به حج برود، اما ولی خدا را نشناسد (تا از او پیروی كند و تمام اعمالش با راهنمایی او باشد)، برای او از ثواب خدای عزوجل حقی نیست و او از اهل ایمان نمی باشد. سپس فرمود: خدا نیكوكاران ایشان (اهل ولایت) و مستضعفان از مخالفان را به فضل و رحمت خود داخل بهشت می كند"

منبع : كلینی، كافی، جلد 3، ص 31.با توجه به مطالبی كه گذشت، تنها كسانی به جهنم می روند كه خواست خداوند را درك كرده و دانسته باشند كه خدا از آن ها چه خواسته است، اما به خاطر عناد و لجبازی و تكبّر در برابر حق، آن را نپذیرفته باشند.
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 6 اردیبهشت 1389 | توسط : . .